Bubinga ParkeFaydalı BilgilerParke Montajı Nasıl Yapılır?

Parke Montajı Nasıl Yapılır?

montaj nasıl yapılır
Lamine Parke Montajı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döşeme işlemine silte serdikten sonra duvar kenarından dişi zıvana duvara bakacak şekilde başlanmalıdır. Duvarla malzeme arasına koruyucu kama kullanılmalıdır. Döşenecek parçanın dişi zıvana kısmının iç kısımlarına tutkal sürülmelidir. Bir önceki parçanın erkek zıvanasıyla birleştirildikten sonra ahşap bir takozla aşırı kuvvet kullanmadan sıkıştırma yapılmalıdır. Yüzeye taşan tutkal temiz bir bezle silinmelidir. Bir sonraki sıra önceki sıradan artan parçayla başlamalı ve birbirini takip eden sıraların birleşme çizgileri en az 50 cm kaydırılmalıdır. Plakalar manivela ile iyice sıkıştırılmalıdır. Kamalar yerinden alınmalı ve duvarla döşeme arasındaki boşluk süpürgelik döşenerek kapatılmalıdır.

 

Masif Parke Montajı Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın aldığınız masif parke, modern sistemler ile kurutulmuş ahşaptan üretilmiştir. Döşeme esnasında iyi sonuç alınabilmesi için aşağıdaki hususlara mutlak suretle dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Uygulama öncesinde
Parkenizi döşetmeyi düşündüğünüz tarihten en az 2 hafta önce döşenecek mekana koyunuz. Eğer parkeniz naylon ile ambalajlanmış ise mutlak surette ambalajından çıkartınız. Parke döşeme yapılacak zemin düzgünlüğünü kontrol ediniz. Parke döşenecek zeminin kuruluğunu kontrol ettiriniz. Zemin istenen kuruluk nispetine ulaşmadan parkenizi döşetmeyiniz.
 
Uygulama sırasında
Parke uygulanacak ortam ısının 15 C ‘den az olmaması tercih edilir. Parkenizi solvent veya poliüretan esaslı tutkal ile zemine yapıştırın. Su esaslı tutkal kullanmayınız. Döşeme işlemi bittikten sonra en az 2 hafta beklemeden sistre ve cila işlemini yaptırmayınız. Bu bekleme süresinde parke yüzeyini korumak için kesinlikle naylon örtü kullanmayınız. Kullanılacak olan parkenin nem oranı 8-12 arasında olmalıdır. Tüm su tesisatı gözden geçirilmeli, herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen su sızıntıları mutlak surette giderilmelidir. Ahşabın en büyük düşmanı nem ve doğrudan su temasıdır. Seçilen zemin tipi her ne olursa olsun mutlak surette zeminin seviyesi her noktada aynı olmalıdır. Parke döşenecek ortamın ısısının 15 C civarında olması, tutkalın daha kolay ve kısa sürede donması için tercih nedenidir. Boya son katı dışında herhangi bir tamirat, alçı, sıva vb. gibi inşaat ve dekorasyon işlerinin kalmaması sağlanmalıdır. Parke döşenecek mekanın tüm doğramaları ve pencere camları takılı olmalıdır. Parke uygulanacak zemin şap esaslı ise, şap en az 3 cm kalınlığında ve kuru olmalıdır. Şapın kuruluğu konusunda tereddüdünüz varsa higrometre ile şap nemini ölçtürünüz. Şapın sertleşmesi birkaç gün içinde gerçekleşir. Ancak üzerine doğrudan parke uygulanabilecek kuruluğa ulaşması için mevsim şartlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak en az 30-45 güne ihtiyaç vardır. İyi kurumayan şapın üzerine uygulanan parke kısa sürede şaptaki nemi emer ve bunun sonucunda şişer. Masif parkelerin ortam rutubetine gelmesi için, döşenecek mekana döşeme işlemi başlamadan en az 10-15 gün önce konmalı ve eğer naylon ambalaj içinde iseler ambalaj birkaç yerden yırtılmalıdır. Parke ve döşeme işlemi bitikten sonra en az 2-3 haftalık bir süre geçmeden sistre ve cilalama işlemlerini yaptırmayın. Unutmayın ki ahşap yaşayan bir malzemedir ve uygulandığı ortamın nemine, ısısına göre azda olsa bazı ufak hareketlenmeler gösterebilir. Sistre ve cila işlemi parke döşeme işleminden hemen sonra yapılırsa parkenin gözenekleri zımpara tozu ve cila ile kapanacağından ağaç, ortamın ısı ve nemine daha uzun sürede uyum sağlayacak ve eğer ortam nemi parke neminden fazla ise muhtemelen parke yüzeyinde küçük iç bükey toplanmalar olacaktır.

 

Parke Döşeyeceğiniz Şap Zeminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Şap oldukça sıkı olarak dökülmüş olmalıdır. Çekiç ile şapın üzerine vurarak çivi benzeri ucu sivriltilmiş bir maddeyi şapın üzerine sürterek zeminin sıklığını ve yüzey sertliği konusunda bilgi sahibi olunabilir. Bu evsafta şapı elde etmek için, şapın 400 dozdan düşük olmaması gerekir. Şapın yüzeyine çekiç ile vurulduğu zaman iz kalmamalı ve çivi benzeri maddeler şapın üzerine sürtüldüğünde derin izler ve toz oluşmamalıdır. Eğer şap aşırı derecede tozlanıyorsa, tutkal uygulaması öncesinde mutlak surette bu tozlanmayı kesecek bir astar kullanılmalıdır.
 

Şap Kalınlığı (cm) Sertleşme Süresi (Gün) Kuruma Süresi ( Gün) Azami Rutubet (%) Gann Higrometre Ölçeği
5 28 60 1.7 18 – 25
8 28 140 1.7 18 – 25
10 28 200 1.7 18 – 25

 
Şap yeterince dinlendirilmiş ve kuru olmalıdır. Çimento bazlı her türlü şap en az 30 gün dinlendirilmelidir. Şap içindeki nem oranı yüzeyden en az 2-3 cm derinliğe inerek kontrol edilmelidir. GANN tipi higrometre ile ölçüldüğünde çimento esaslı şapın azami nem değeri 25 olmalıdır. Nem oranı bu değere düşmeden kesinlikle parke uygulanmamalıdır. Yukarıdaki tablo 400 doz şapın yaklaşık kuruma sürelerini göstermektedir. Ancak bu süreler kesinlikle bağlayıcı olmayıp, bağıl nem, mekanın ısıtılması ve havalandırılması, şapa eklenen katkı malzemeleri gibi değişik faktörlere göre değişiklikler gösterir. Şapın rutubeti istenen değerlere düşmeden parke döşenmesi gerekiyorsa mutlak surette rutubeti engelleyecek kimyasal tecrit ( HIGROSTOP ) malzemeleri kullanılmalıdır.

Şapta çatlak olmamalıdır. Şapın kuruma süreci içinde yüzeyde oluşan küçük çatlaklar kabul edilebilir çatlaklardır. Bunun dışında oluşan her türlü çatlaklar V şeklinde açılmalı ve sentetik reçineli katkı maddesi eklenmiş harç ile doldurulmalıdır.

Şap üzerinde aşırı seviye farkı olmamalıdır. Parke döşenecek zemin yeterince düz, dalgasız ve kendi içinde aşırı seviye farklılıkları göstermemelidir.
 

Mesafe (m) Şaplı Zeminler (mm) Azami Rutubet (%) Self Levelling Zeminler
5 28 1.7 18 – 25
8 28 1.7 18 – 25
10 28 1.7 18 – 25

 
Düz ve uzunca bir lata ile yapılan ve aşağıdaki değerler içinde kalan seviye farklılıkları kabul edilebilir azami değerlerdir. Parke döşeme esnasında iyi bir netice almak için, 4 m boyunda bir alüminyum mastar ile değişik yönlerde yapılacak olan bir seviye kont rolünde hiçbir noktada 9/10 mm’yi aşan seviye farklılıkları görülmemelidir. Şap fazla pürüzlü olmamalıdır. Parke döşenecek şapın aşırı derecede pürüzlü olması aşırı bir yapıştırıcı sarfiyatına sebep olabileceği gibi, buna bağlı olarak yapışkanın kuruma süresini de uzatacaktır. Tavsiye edilen şap kalitesi “ahşap mala perdah” tabir edilen yüzeydir. Şap temiz olmalıdır. Parke döşenmeye başlamadan önce şapın yüzeyi iyice temizlenmelidir. Şap üzerindeki herhangi bir neden ile kalmış alçı, çimento yığınları çelik bir spatula ile kazınmalıdır. Şap üzerine damlayan her türlü yağlı malzeme, boya vs. şapa nüfuz etmeden temizlenmelidir. Yapıştırma işlemine başlamadan önce zemin nemli bir bezle silinmeli veya elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Nem oranının higrometre ile tespit edilmesi dışındaki tüm diğer kontroller parkeyi döşeyecek olan ustanın bilgi ve tecrübesine bağlıdır. Parke Döşenecek Ortamda Olması Gerekenler

parke fiyat teklifi
PROJELERDE ÇÖZÜM ORTAĞINIZ BUBİNGA

Bubinga Parke olarak tüm projelerinizde güvenle kullanabileceğiniz zamin kaplama çeşitlerimizle hizmetinizdeyiz. Zemin kaplama ihtiyaçlarına uygun çözümler için lütfen bizimle iletişime geçin.